Gülbaran: Kanunlar gereği, 3 puanımızın iade edilmesi gerekir

Yazan
730 Okunma Güncellendi: Şubat 25, 2013
DSC_0187-609x400

Bölgesel Amatör Lig ekiplerinden Vefaspor Başkanı Mesut Gülbaran, Vefaspor-Küçükçekmecespor maçında hükmen mağlup edilmelerinin ardından çıkacak kararı beklerken, kendilerinin bu konuda haklı olduğunu ve TFF Tahkim Kurulu’nun Vefaspor lehine karar vermesini beklediklerini ifade etti.  

Yerel Futbol Sitesine bir açıklama yapan yeşil-beyazlı ekibin Başkanı şunları söyledi:

Futbolcumuz Ümit Akbaş’a 2011-2012 futbol sezonunda İstanbul BB Spor Kulübü futbolcusu iken, 23.04.2012 tarihinde oynanan İstanbul BBSK-Karşıyakaspor müsabakasındaki eylemi nedeniyle PFDK tarafından 4 resmi müsabakadan men cezası verilmiş, adı geçen futbolcumuzun bu cezayı infaz etmemiş olmasına rağmen, 2012-2013 futbol sezonunda 26.01.2013 tarihinde oynanan Vefaspor-Küçükçekmecespor (BAL) maçında oynamaması gerekirken, müsabakada yer alması nedeniyle hem futbolcumuz hem de Kulübümüz hakkında Amatör Futbol Disiplin Kurulu’nca soruşturma açılmış ve Kulübümüz galip geldiği maçta (3-0) hükmen mağlup kabul edilmiştir.

 

“105 yıldır etik kurallara bağlı olarak mücadele ediyoruz”
Vefaspor, Türk futbol tarihinin temel taşlarından birisi olup, 105 yıllık bir maziye sahiptir. Bu 105 yıllık süre zarfında uzun yıllar Profesyonel Liglerde mücadele etmiş, yüzlerce sporcusunu milli takımlara göndermiştir. 105 yıllık onurlu ve şerefli mazisini spor ahlakı ve etik kurallara bağlı olarak hali hazırda Bölgesel Amatör Ligde mücadele ederek sürdürmektedir.

 

“PFDK’nın verdiği ceza Amatör Lig maçında infaz edilmez”
Soruşturma açılmasına sebep olan hakkında Kulübümüzün haklı olduğu ve yapılan tahkikat neticesinde gerçeklerin ortaya çıkacağına olan inancımız tamdır. Şöyle ki; ceza verilen futbolcumuz Ümit Akbaş’a, 4 maçlık ceza Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından verilmiştir. Bu futbolcu, bu olaydan sonra bir diğer Profesyonel takım olan Bursa Nilüferspor’a transfer olmuş ve daha sonra da amatöre dönerek Kulübümüzün sporcusu olmuştur. Neticede soruşturmaya konu olan olay Bölgesel Amatör Lig maçında gerçekleşmiştir. Futbol Disiplin Talimatı’nın verilen cezaların yerine getirilmesine ilişkin, “infaz” ve “infazın özel hükümleri” başlığını taşıyan 93.maddesinin 1.fıkrasında açıkça, “Müsabakadan men cezası, ilgili resmi müsabaka kategorisi dikkate alınarak infaz edilir. Bu kapsamda Profesyonel Kulüp futbolcusu yönünden Profesyonel Lig ile Türkiye Kupası ve Süper Kupa müsabakaları aynı kategoride sayılır” hükmü uyarınca, PFDK’nca verilen cezanın Amatör Liglerde infazı mümkün değildir. Gerçektende konuya ilişkin sarih bir hüküm olan madde de, “ilgili resmi müsabaka” denmesinin dışında, fıkranın devamında Profesyonel Kulüp futbolcu yönünden Profesyonel Lig ile Türkiye Kupası ve Süper Kupa’nın infaz hesabında “aynı kategori” olduğu vurgulanmıştır. Görüldüğü üzere madde de amatör dönen bir futbolcunun cezasının nasıl çekeceğine ilişkin herhangi bir hüküm yer almamaktadır.

 

“Ümit Akbaş yazılı beyanında cezası olmadığını ifade etmiştir”
Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının en temel ilkelerinden olan “kanunsuz suç ve ceza olmaz” ilkesi uyarınca, hükmen yenilgi gibi bir cezayı doğuracak sonucun mutlaka ilgili mevzuatta yer alması zorunludur. Netice olarak Kulübümüzün savunmasının istendiği olayda, futbolcumuz Profesyonellikten, Amatöre dönüş yapmış bir futbolcu statüsünde olup, Profesyonel statüde almış olduğu cezanın amatöre dönmesi halinde uygulanacağına ilişkin açık bir hüküm bulunmamaktadır. Nitekim, Profesyonel bir futbolcu iken amatöre dönen Ümit Akbaş, gerek Federasyona vermiş olduğu belgede, gerekse Kulübümüze vermiş olduğu yazılı beyanda hiçbir cezası olmadığını ifade etmiştir. Zira muhtemelen kendisi de amatörde herhangi bir ceza almadığını düşünerek böyle bir beyanda bulunmuştur. Ümit Akbaş’a verilen ceza 2011-2012 futbol sezonunda, Profesyonel statüde ve Profesyonel bir takımda oynarken verilen bir cezadır. Bir diğer ifade ile geçen sezon almış olduğu bir ceza burada söz konusudur.

 

“Yeni transfer olan ve performansı önceden belirsiz bir futbolcuyu neden oynatalım?”
Ümit Akbaş’ın amatör bir Kulüp olan Vefaspor’da almış olduğu ve buna rağmen oynatılması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Kaldı ki şampiyonluk mücadelesi veren bir takımın daha önce hiçbir resmi müsabakada oynamayan, nasıl bir performans sergileyeceği belirsiz olan, yeni transfer ettiği bir futbolcuyu cezalı olduğunu bilerek oynatması akla ve mantığa sığmayacaktır. Kulübümüzün hiçbir şekilde cezalı bir futbolcuyu oynatma kastı ve amacı yoktur. Bu eylem nedeniyle bir ceza verilecek ise ilgili talimatlar gereği bu durumun tek sorumlusu olan Profesyonel bir futbolcu iken amatöre dönen Ümit Akbaş konunun muhatabı olmalıdır.

 

“3 puanımızın iade edilmesi gerekmektedir”
Sonuç olarak hiçbir kastı olmayan ve ilgili futbolcunun eksik bilgilendirmesi sebebiyle meydana gelen soruşturma konusu olayda, Vefaspor’un TFF Futbol Disiplin Talimat’ının verilen cezanın yerine getirilmesine ilişkin “infaz” ve “infazın özel hükümleri” başlığını taşıyan 93.maddesinin 1.fıkrasında “Müsabakadan men cezası, ilgili resmi müsabaka kategorisi dikkate alınarak infaz edilir. Bu kapsamda Profesyonel Kulüp futbolcusu yönünden Profesyonel Lig ile Türkiye Kupası ve Süper Kupa müsabakaları aynı kategoride sayılır” hükmü uyarınca, Kulübümüzün herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu açıdan hakkımızda verilen hükmen mağlubiyet cezasının yeniden gözden geçirilmesi ve söz konusu soruşturmanın lehimize sonuçlanıp, 3 puanımızın iade edilmesi gerekmektedir.

 

HABER: ALİ KEMAL DEMİR

Bir yorum

 1. M.NEJAT İŞSEVER

  25 Şubat 2013 at 15:20

  İLK GÜN DÜŞÜNDÜĞÜM VE PAYLAŞTIĞIM ”KATEGORİ” KONUSUNU İŞLEDİĞİNİZ İÇİN ÇOK SEVİNDİM. HAKKANİYET VE HUKUK KURALLARINA GÖRE OLMASI GEREKEN SAVUNMAYI YAPMIŞSINIZ.
  AYRICA BU TAKIM 48 YIL ÖNCE 1Kİ PUANLA LİGDE 10 PUAN GERİDEN GELİP ŞAMPİYON OLARAK 1.LİGE ÇIKMIŞ BİZLERİ MUTLU ETMİŞTİ.
  ŞİMDİ AYNI RUHU YAKALIYARAK SONUNA KADAR MÜCADELE EDİP YARIM ASIR SONRA
  AYNI SONUÇ ALINABİLİR. BU LİG BEKLENMEDİK SONUÇLARA AÇIK BİR LİG ….