Amatör ne demek?

Yazan
1.436 Okunma Güncellendi: Şubat 5, 2013
IBRAHIM-TUZCU1

Amatör amatör amatör… Amatör, bir işi para kazanmak için değil yalnız zevki için yapan kimse, özengen, hevesli, profesyonel karşıtı demektir.

Yeterince deneyimi olmayan, deneyimsiz, acemi anlamlarına gelmektedir. Bu anlamlardan mı yola çıkılıyor bilinmez ama Düzce amatörüne yıllardır neden destek verilmez, neden önem verilmez, neden kalitenin artması için çabalanmaz, neden Düzcespor’ da oynayabilecek futbolcular yetiştirilmez? Anlam vermek çok zor. Bana bunu açıklayacak bir muhatap olduğunu bile sanmıyorum.

Kendim de amatör futbol oynadım ve çok şeyler gördüm. Yöneticilerin inanılmaz derecedeki kısıtlı imkanlarla futbolcularına neler vermeye çalıştığını gördüm. Hiçbir yardım almaksızın maaşlarıyla, banka kredileriyle, ordan burdan para tedarik ederek futbolcularının masraflarını karşıladıklarına kaç kez şahit oldum. Yöneticilerimizin hakkını ödemek zor. Bu zorlu şartlarda neler çektiklerini bir çok spor ile uğraşan büyüklerimizin bildiğini ve gördüğünü sanmıyorum. Onlar ufak ve geniş olmayan liglerinde kendi çapları ve imkanlarıyla top oynamaları için futbolcu bulup, yetiştirip her koşula rağmen lige hazırlıyorlar. TFF’nin (Türkiye Futbol Federasyonu) Amatöre destek olmadığını biliyoruz. Gerçi bu sezon BAL ligine çok önem verildi, kulüplerin bazı masrafları karşılandı ama yine de çok sönük. Artık bundan böyle sponsor, yönetici bulamayacağız, çoğu kulüp takımları liglerden çekiliyor, futbolcular takımlarını yarıda bırakıyor, kimse taşın altına elini sokmuyor, ne yazık ki.

Amatör branşlar içler acısı. Destek olmayı bırakın, köstek olduğunu da biliyoruz. Lige katılmadan önce amatör takımın masraflarını sizinle paylaşmak istiyorum.
Katılım bedeli: 500 lira
Transfer ücreti : 750 lira 1 kişi
Filiz Lisans ücretleri (yaşa göre değişmekte) : 500-1000 lira arası
2 yıl serbest kalan futbolcu ücreti : 150 lira
18 eşofman takımı : 1000-1500 lira
18 adet krampon : 1500-2000 lira
18 adet forma: 1000-1300 lira
Teknik direktör anlaşması: 350-400 lira
Maçlarda oyunculara verilen ücretler hariç.
Maç öncesi kahvaltı ve maç sonrası yemek (eee bunları da her maç olmasa bile arada yapmak gerekli)
İlçede maçlar olursa yol masrafları (yemek,içmek,vb)

Bunları kabaca toplasak, hazır bir amatör takımın lige katılmak için 10.000 lira ile 15.000 lira arasında bir bütçe bulması, sağlaması gerekiyor. Sıfırdan bir kulüp kurmanın bedelinin hesabını zaten hiç yapmayalım. Yoksa amatörlükten çıkarız. Bu paralar bazıları için hiç anlam ifade etmeyebilir, aslında büyük bir çoğunluğun çok dediği paralardır. Bu kadar masrafa karşılık Gençlik Spor Müdürlüğü’nün branşlara göre değişen ücretinden futbolun aldığı para kulüp başına 500 lira. Daha çok yazılacak şey var zamana bırakalım. Amatör ruhtan çıkacak daha çok yazı olabilir, içlerine girmek gerekir. Amatör de olsa onlarda Profesyonel insanlardır.

Düzce’de 12 takım lige katıldı, hepsi zor şartlar altında müsabaka oynuyorlar bazıları sponsor buluyor bazıları ise yok. Bazı spor dalları kaybolmaya yüz tutmuş vaziyette. Bir gün futbola da gelirse hiç şaşmıyalım. Zaten kalite yok kalite olsaydı Düzcespor buralarda olmazdı. Neticede Amatörlük Profosyönele dönmüş durumda bu konu tartışmaya açılmalıdır. Takımlarımıza,oyuncularımıza sahip çıkarsak başarı ve kalite gelir.

Saygılarımla

HABER: İBRAHİZ TUZCU

2 Yorum

  1. İbrahim Keleş

    07 Şubat 2013 at 17:32

    Amator sadece işin adı, yapılan iş profesyonel den farkı yoktur. Gelişen endüstriyel sporda sistemsizligi sistem haline getirmiş bir anlayis amator sporumuzu nereye nasil götürecek…

  2. okan

    09 Şubat 2013 at 21:05

    çok güzel boş yapmışsın abicim eline sağlık.bu işler hiçte bildiğin gibi yürümüyor artık kac yıl once amatorde oynadıysan bilemiyorum.amatörü amatörde oynayanı bu kadar küçümsemen ayrıca saçma bir durum kafaya oynamayan bir takım bile 200-250 mılyar para harcıyor.hic kimse zevk icinde bu kadar para harcamaz.yönetimlerde senin burda anlattığın kadar masum değil..